+90 212 275 48 22 – 23

A Level, İngiltere eğitim sisteminde lise seviyesinde ve üniversite öncesi eğitim alan 16-19 yaşındaki öğrencilere sunulan eğitim programıdır.

2 yıllık eğitimden sonra öğrenciler aldığı dersler ile ilişkili olan bölümleri sunan üniversiteye direkt olarak geçebilirler. A level programının süresi iki yıldır. Öğrencinin öğrenim gördüğü süre boyunca toplamda en az 3 ders alması zorunludur. Bazı üniversiteler için ise 4-5 ders alınmaktadır. İyi üniversitelere geçiş ancak A** ve benzeri notlarla gerçekleşmektedir.

İlk yıl alınan eğitim AS Level (Advanced Subsidiary Level) diye adlandırılır ve programı başarı ile tamamlayan öğrenciler ikinci yıl A2 hakkını alırlar. 2 yılın sonunda programı bitirenler A Level kalifikasyonunu kazanarak İngiltere'nin en iyi üniversitelerine de başvuru yapabilirler.

Bu program en çok İngiltere sonra Avustralya ve Yeni Zelanda’da tanınmaktadır. İngiltere'de A Level tamamlayan başarılı öğrenciler diğer tüm İngiltere üniversitelerinin yani sıra Oxford, Cambridge gibi İngiltere'nin en köklü üniversitelerinde de eğitim alma şansını elde ederler.

İngiltere'deki eğitim sistemine göre Türkiye’de liseden mezun olan öğrenciler; direkt üniversiteye başlayabilecek yeterliliğe sahip değildirler. Bu nedenle Türkiye’de liseyi bitiren öğrenciler İngiltere ve İngiliz eğitimine yakın olan ülkelerde lisans eğitimini tamamlamak için öncelikle bir yıl Foundation (Üniversiteye Hazırlık) okumak zorundadırlar

Bazı köklü üniversiteler; Foundation Year Programı’ndan geçiş yapan öğrencileri kabul etmemektedir. Sadece A Level ve IB yapan öğrenciler bu üniversitelere başvurabilmektedirler.