+90 212 275 48 22 – 23

GCSE, General Certificate of Secondary Education kelimelerinin kısaltmasıdır.
Genel orta öğretim sertifikası anlamına gelmektedir ve İngiltere, Galler ve İrlanda’da 15-16 yaşlarındaki ortaöğretim öğrencilerinin birkaç farklı alanda aldığı akademik bir kualifikasyondur. 

İngiliz eğitim sistemine göre 16 yaşını doldurmuş öğrenciler ortaokuldan mezun olarak GCSE sınavlarına girmeye hak kazanmaktadırlar. Öğrenciler dilerlerse eğitim hayatlarını 16 yaşında noktalayabilecekleri gibi GCSE sınavına girerek üniversite için eğitim hayatlarına devam edebilmektedirler.

Ortaöğrenimde ilk 3 yılını dolduran öğrenciler, 16. yaşlarında GCSE sınavına girecekleri dersleri seçerler ve ona göre sınava hazırlanmaktadırlar. Öğrenciler okumak istedikleri alanı seçerken ailelerinin ve öğretmenlerinin onları yönlendirmesi gerekmektedir. Öğrenciler sınavdan alacakları sonuca göre A-Level programına kabul edilmelerinden dolayı bu sınav çok önem taşımaktadır. 

Öğrenciler, GCSE sınavından sonra iki yıl boyunca A-Level sınavlarına hazırlanmaktadırlar. 
GCSE programı, İngiltere’de iyi bir üniversitede öğrenim görmek isteyen, lise eğitimini tamamlamamış ve 14 yaş ve üzeri öğrenciler için idealdir.